تبلیغات

سایت خدماتی رز تولز - کد مترجم گوگل

عکس،اس ام اس،اخبار - شش
نظر سنجی
    چقدر از وبلاگ خودتون راضی هستین؟

برچسب
پشتیبانی
Powered By
Rozblog.Com


تبلیغات
وقوع سیل آن‌هم در گرم‌ترین روزهای تابستان در نوع خود پدیده‌ای عجیب و كم‌نظیر است. با این حال چند روزی است كه ساكنان بعضی از مناطق گیلان در كشاكش گرما و آفتاب سوزان شاهد بارندگی و به فاصله كمی وقوع سیل هستند. ساكنان اشكورات رحیم آباد رودسر، دیلمان و پیركوه سیاهكل و بخشی از رودبار از جمله مناطقی هستند كه طی چند روز اخیر با تبعات سیل دست به گریبان شده‌اند. طبق گزارش‌ طرح ملی آمادگی و كنترل سوانح طبیعی، ایران در 25‌سال گذشته با 967 سیل روبه‌رو بوده كه از این میان 117 سیل بسیار مهم و با خسارات و تلفات فراوان همراه بوده است. طی این سال‌ها به طور متوسط با 39‌سیل در سال، 916‌میلیارد و 200‌میلیون تومان به كشور خسارت وارد شده كه متوسط خسارت سالانه 36 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است. خسارت‌هایی كه به دلایل مختلف از جمله تخریب گسترده محیط زیست هر سال نسبت به سال قبل افزایش پیدا می‌كند یكی از مناطقی كه به‌وسیله سیل با خسارت‌هایی مواجه شده، اشكورات رودسر است. نام اشكورات رودسر در شرق گیلان با ییلاق‌های زیبا و طبیعت كم‌نظیر عجین است. اما ساكنان مناطق اشكورعلیا و دهستان شوییل، سزیرود، كلرود، خمرمحله، یاسور، دلیجان، كیاسه، كوگاه، كشایه و اینی از شب یكشنبه تاكنون با مشكلات زیادی دست و پنجه نرم می‌كنند. منطقه‌ای كه 240 روستا با جمعیتی بیش از 30‌هزار نفر را در خود جای داده است. البته اشكورات در فاصله كمی از رودسر یعنی حدود 10 كیلومتری واقع شده اما به خاطر جغرافیای خاص‌ و گاه صعب‌العبور بودنش در هنگامه مشكلات، كار امداد‌رسانی به ساكنانش به سختی و كندی صورت می‌گیرد. با وجود تلاش‌های صورت گرفته هنوز راه ارتباطی بعضی از مناطق روستایی مانند اكبر آباد، صمد آباد، ورمبون، پینوند، توسه چالك، كوگاه و كشایه كه ساكنان زیادی هم دارند، مسدود است.
سیل یك ساعته و تخریب راه‌ها و باغات
اسماعیل حسن‌زاده، بخشدار رحیم‌آباد-رودسر درباره وقوع سیل می‌گوید: به فاصله كوتاهی از آغاز بارندگی یكشنبه شب شاهد وقوع سیلاب‌های شدید در منطقه بودیم كه خسارات زیادی به محصولات كشاورزی، باغات مركبات و راه‌ها وارد كرد.
حسن زاده با اعلام اینكه برای جلوگیری از افزایش خسارت‌ها مخصوصا در بخش جانی مبادرت به اعزام نیروهای امداد و نجات هلال احمر به منطقه كردیم، افزود: بر همین اساس شاهد تلفات جانی در این سیل نبودیم و امدادگران جان یكی از سیل‌زدگان را از خطر حتمی نجات دادند. بخشدار رحیم آباد در پاسخ به انتقادات بعضی از ساكنان مبنی بر امداد‌رسانی كند به مناطق بالادستی هم اظهار داشت: ما از اولین ساعات وقوع سیل در صدد كمك به مردم بوده‌ایم و اگر شاهد مشكلاتی هستیم به خاطر كمبود امكانات است.
راه‌های مسدود و استقرار راهدارخانه
وی با ذكر این نكته كه به دلیل شرایط خاص اقلیمی اشكورات، اداره كل راه مبادرت به تاسیس راهدارخانه در مناطقی مانند ضیا و لاس محله كرده، ادامه می‌دهد: با این حال گاهی به دلیل عمق مشكلات شاهد كندی در امداد‌رسانی هستیم كه اگر نیاز به خدمات بیشتر باشد، فرمانداری می‌تواند از شهرها و مركز استان هم درخواست كمك كند. یكی دیگر از مشكلات بعضی از ساكنان مناطق سیل‌زده رانش زمین بوده كه كار امداد‌رسانی را با مشكل مواجه كرده است. این مشكل مخصوصا در آسمانرود به طرف لشكان در منطقه شلورد تا ‌لات‌محله اشكورات بیش از مناطق دیگر بود.
با این حال بخشدار رحیم‌آباد تاكید دارد كه مقامات محلی تمام تلاش خود را برای كمك به ساكنان مناطق سیل‌زده به كار گرفته‌اند، هر چند كه كمبود امكانات را هم قابل كتمان نمی‌داند و می‌گوید طبق تصمیمات اتخاذ شده و به دلیل نزدیكی بعضی از روستاها با املش امداد‌رسانی به بعضی از ساكنان از سوی نهادهای مسوول این شهرستان انجام می‌گیرد.
رقم دقیق خسارت‌ها مشخص نیست
وی با ذكر این نكته كه هنوز میزان خسارت‌ها به طور دقیق برآورد نشده است از تخریب جاده‌های ارتباطی، تعدادی احشام و كندوهای زنبور عسل، لوله‌های آبیاری كشاورزی، باغات كشاورزی و چند واحد مسكونی و یك مسجد خبر داد.
وقتی میزان خسارت‌های وارده سیل را با جانبازی، معاون امور برنامه‌ریزی و عمرانی فرمانداری رودسر در میان گذاشتیم، وی هم از برآورد رقم دقیق خسارت‌ها اظهار بی‌اطلاعی كرد و گفت: از اداره‌های راه و ترابری و جهاد كشاورزی درخواست شده است با اعزام كارشناسان به مناطق، ریز خسارات وارده را برآورد كنند و تا آخر هفته در اختیار فرمانداری قرار دهند.
خسارت به تاسیسات زیربنایی
و باغات كشاورزی سیاهكل
دیلمان و پیركوه سیاهكل دو منطقه سیل‌زده دیگر هستند كه در شرق گیلان قرار دارند. رییس اداره جهاد كشاورزی این شهر هم از تشكیل گروه ویژه‌ای شامل نماینده فرماندار، جهادكشاورزی و بنیاد مسكن برای بررسی شرایط خسارت‌دیدگان و تعیین میزان خسارات وارده به روستاییان و تاسیسات عمرانی خبر داد.
كامران صنعتی برقی در گفت‌وگو با ایرنا اعلام كرده كه بر اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب و وزش توفان شدید؛ خساراتی به بخش دیلمان و پیركوه سیاهكل وارد شد و به تاسیسات زیربنایی و باغات كشاورزی آسیب‌هایی زد. به گفته این مقام مسوول، سیل باعث از جا كنده شدن و جابه‌جایی لوله‌های انتقال آب كشاورزی تا پنج‌كیلومتر شد و همچنین كانال‌ها و نهرهای آبرسانی به روستاها نیز، دچار خسارت شده است. طبق اخبار رسمی سیلاب در این منطقه بسیار شدید بوده و علاوه بر رسوبات زیاد، تخته سنگ‌های بزرگ را نیز به حركت درآورده كه در این میان باغات فندق و زمین‌های كشاورزی و همچنین احشام و دام‌های روستاییان هم در مسیر سیلاب و توفان، دچار خسارات جدی شده‌اند.
سیلاب دیلمان و پیركوه سیاهكل از روستای كمنی كه در ارتفاعات بخش دیلمان و پیركوه و هم مرز با استان قزوین است، آغاز شده و به سمت پایین ارتفاعات به فاصله حدود 40‌كیلومتر تا روستای لرده رسوبات و گل و لای را به همراه آورده است.
سیل رودبار و انسداد مسیر قزوین- رشت
سوم مرداد هم بارش شدید باران باعث وقوع سیل در رودبار شد. سیلی كه باعث شد چند ساعتی اتوبان ‌قزوین - رشت مسدود شود چون عملا امكان آمد و شد در خیابان اصلی رودبار وجود نداشت. فرماندار رودبار هم درباره وقوع سیل مردادی در این شهر گفت: بارش باران همچنین باعث مسدود شدن راه شهرك مادر و روستای طلابر بخش مركزی شهرستان رودبار و در بخش عمارلو نیز باعث آب گرفتگی و خسارت به تعدادی از واحدهای مسكونی و تخریب شالیزارهای روستای پارودبار شد. به‌گفته ایرج موذن، برآوردهای اولیه حاكی است كه این سیل در سطح شهرستان سه‌میلیارد‌ریال خسارت به بار آورده است.
تبعات وحشتناك تخریب محیط زیست
به نظر می‌رسد افزایش تخریب محیط زیست و تجاوز به حریم رودخانه‌ها باعث شده كه بارش‌های خارج از فصل با تخریب شدید همراه شود. چون در این فصل به علت گرم بودن خاك و اختفای هوای گرم مرطوب در حفره‌های خاك، باران شدید تابستانی كه به صورت رگبار همراه است، نمی‌تواند در روزنه خاك نفوذ كند و به صورت سیل و طغیان رودخانه‌ها همراه می‌شود. پدیده‌ای كه هر سال خسارت‌های مالی و جانی زیادی برای روستاها و شهرهای ایران بر جای می‌گذارد.
ارسال توسط mohamadreza asghari | تاریخ : جمعه 4 شهریور 1390 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر